Rozdzielczość QHD – najważniejsze informacje

| 2 Komentarze
QHD to jedna z chętniej wybieranych rozdzielczości monitora przez graczy. Co musisz o niej wiedzieć?

Rozdzielczość monitora to jedna z najważniejszych cech, jaką należy rozważyć przed zakupem. Istotne jest to, że ma to znaczenie nie tylko dla graczy, ale również odgrywa ważną rolę w zadaniach profesjonalnych (jak np. grafika, obróbka wideo etc.). W tym artykule odkryjemy wszelkie niewiadome związane z QHD – zacznijmy jednak od podstaw, czym jest więc omawiana rozdzielczość?

Polecane monitory

Co to jest rozdzielczość QHD?

QHD to rozdzielczość ekranu, która wynosi 2560 × 1440 pikseli. W świecie gamingu rozdzielczość ta jest często określana, jako 1440p. Innym określeniem rozdzielczości 1440p jest 2K, choć jest to mniej oficjalna nomenklatura, jednak wciąż w użyciu i całkowicie poprawna. Ekrany QHD to monitory panoramiczne, które w zdecydowanej większości egzemplarzy oferują format 16:9.

Słowem przypomnienia, rozdzielczość ekranu przedstawia dwie wartości: liczbę pikseli w poziomie oraz pionie. Im wyższy jest to parametr, tym więcej pikseli zostaje „upchniętych” na danej płaszczyźnie – efektem tego jest znacznie lepsza jakość obrazu (jest on bardziej ostry). Quad High Definition (rozwinięcie skrótu QHD) oznacza, że rozdzielczość ta oferuje cztery razy więcej pikseli niż rozdzielczość HD (znana także jako 720p, czyli 1280 × 720).

Czy QHD i WQHD to jedno i to samo?

Szukając nowego monitora często możesz spotkać się ze skrótem WQHD, który rozwijamy jako Wide Quad High Definition. Omawiana rozdzielczość QHD to Quad High Definition, zatem czy słowo „Wide” w jakimś stopniu odróżnia od siebie WQHD i QHD? Nie – oba akronimy odnoszą się do jednej i tej samej rozdzielczości 1440p, czyli 2560 × 1440 px.

Skąd zatem ten niepotrzebny chaos w nomenklaturze? Można to określić jako zabieg marketingowy. Twórcy w ten sposób chcą stawiać nacisk na szeroki ekran, jaki oferuje ta rozdzielczość. Zdarzają się jednak przypadki, w których mianem WQHD określane są monitory, które oferują większą liczbę pikseli w poziomie, niż 2560. Mowa tu o rozdzielczości 3440 × 1440, która ma swoją własną nazwę: UWQHD. Powodem takiego postępowania jest taka sama ilość pikseli w poziomie, czyli 1440. Pamiętajmy jednak, że UWQHD jest większą rozdzielczości ekranu niż WQHD, oferując przy tym większe proporcje (zazwyczaj 21:9).

Czy rozdzielczość QHD jest dobra do gier?

QHD to idealny balans między rozdzielczością 1080p a 4K. Omawiana rozdzielczość zapewnia wysoką liczbę pikseli, która umożliwia obserwację ładniejszego obrazu, przy równocześnie niewyżyłowanych wymaganiach od sprzętu, jak w przypadku monitora 4K. Zwykło się mówić żartobliwie, że każdy, kto choć raz spróbował 1440p nigdy już nie wróci do 1080p.

Faktem jest jednak, że podstawowa rozdzielczość, w jakiej ogrywane są gry przez graczy to nadal FHD. W lipcowej ankiecie dotyczącej sprzętu i oprogramowania na Steamie, ponad 61% użytkowników korzysta z rozdzielczości FHD. QHD plasuje się na drugim miejscu z wynikiem 14,09%. Nie ulega wątpliwości, że QHD stanie się w przyszłości podstawową rozdzielczością, wypierając FHD.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt konieczności zakupu tańszych podzespołów, niż tych wymaganych przez 4K i dwa razy ładniejszy obraz niż w przypadku Full HD. Szukając więc złotego środka, warto postawić na monitor oferujący QHD.

QHD, FHD, UWQHD, UHD – różnice

Akronimów, które określają rozdzielczość danego monitora, jest całkiem sporo. W związku z tym faktem łatwo jest się w tym wszystkim pogubić. W tym paragrafie wyjaśniamy te najpopularniejsze, przedstawiając oferowaną rozdzielczość oraz określając przeznaczenia danego ekranu.

FHD – skrótowiec rozwijany również jako Full HD, określana także jako 1080p. Oferowana rozdzielczość to 1920 × 1080 pikseli i jak podawaliśmy powyżej, jest to jedna chętniej wybieranych rozdzielczości ekranu. Z powodzeniem nada się do codziennych prac przy komputerze oraz gamingu. W jej przypadku najlepiej sprawdzi się monitor 24-cale, maksymalnie monitor 27-cali. Wszystko, co jest powyżej, będzie prowadzić do znacznego pogorszenia jakości obrazu.

QHD/WQHD – omawiana rozdzielczość, czyli 2560 × 1440 pikseli, znana jako 1440p lub 2K. Nie będziemy jej tu opisywać dokładnie, doskonale sprawdzi się w gamingu, jak i podczas oglądania filmów i seriali. Do tej rozdzielczości najczęściej rekomenduje się ekrany o rozmiarze 27”-32”.

UWQHD – akronim rozwijany jako Ultra Wide Quad High Definition. Monitory UWQHD, choć oferują taką samą liczbę pikseli w pionie (1440), to oferują ich zwiększoną liczbę w poziomie (3440) wraz z rozszerzeniem proporcji do 21:9. Ekrany tego rodzaju określamy mianem monitorów ultrapanoramicznych.

UHD – czyli Ultra High Definition, rozdzielczość znana jako 4K, która wynosi 3840 × 2160 pikseli. Łączna liczba pikseli na ekranie wynosi zawrotne 8,3 miliona. To ponad dwa razy więcej niż łączna liczba oferowana przez QHD i ponad osiem razy więcej niż standardowa rozdzielczość HD. To wiąże się jednak z ogromnymi kosztami – 4K UHD wymaga potężnej mocy obliczeniowej, przede wszystkim od flagowego GPU, jednak jego obecność pociąga konieczność zakupu praktycznie reszty podzespołów z najwyższej półki. Gaming w UHD wygląda obłędnie, jednak z reguły jest to rozdzielczość rekomendowana grafikom, artystom, projektantom oraz innym profesjonalistom.

Monitor QHD – idealna równowaga ceny i jakości obrazu

Przez długi czas dominacja 1080p była standardem – dość powiedzieć, że wciąż jest, spoglądając na statystyki. Naszym jednak zdaniem, jeżeli zastanawiasz się nad zakupem nowego monitora, powinieneś poważnie rozważyć kwestię zakupu ekranu QHD. Jest to idealny balans z punktu widzenia finansowego oraz wysokiej jakości zapewnianego obrazu, jak i szybkości działania. Zalety oferowane przez QHD są naprawdę liczne.

Przede wszystkim, każdy cal ekranu cechuje większa ilość wyświetlanych detali. W ten sposób obraz jest ostrzejszy, głębszy, bardziej żywy. Prawdą jest, że po pierwszym kontakcie z QHD ciężko jest się przestawić do powrotu do FHD. Obraz jest mniejszy, nasze oko szybciej wyłapuje mniej dokładne obrazy – próbując fenomenalnej jakości 1440p, to co oferuje FHD po prostu blednie.

Porównując do siebie dwa takie same ekrany pod względem przekątnej, QHD zaoferuje obraz znacznie dokładniejszy niż FHD. Pozwoli Ci również na korzystanie z większych modeli wyświetlacza bez konieczności poświęcania zagęszczenia pikseli na jeden cal. Owszem, im więcej pikseli na ekranie, tym konieczność zastosowania wydajniejszej karty graficznej. Wciąż jednak nie będą to ogromne koszty, przykładowo RTX 3060 Ti lub RX 6600 XT to układy, które radzą sobie z gamingiem w 1440p – również w przypadku nowych tytułów.

Udostępnij
4,8
3 oceny
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Zastanawiam się dla czego na YouTube filmy opisane w tytule jako 1440, w opcjach maja ustawienie max 1080p50 oraz co oznacza ten dopisek "50"? Chyba, gdzieś widziałem też "1080p60" Czy to częstotliwość odświeżania?
QHD, to nie jest 2K...
Specjalista Morele | 05:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.